Spotkanie wirtualne – relacja z opłynięcia jachtem do okoła Antarktydy 2018.

Nie jest to temat krótkofalarski, jednak wielu z nas lubi podróżowac lub plywać jachtami i zwiedzać różne zakątki Świata. Jestem pewien ze napewno cos ciekawego każdy cos uslyszy o wyprawie do okoła Antarktydy. Spotkanie-prezentacja odbedzie sie w Niedziele 31 Stycznia 2021 na internecie, na platformie GOOGLE MEET ( musisz posiadac konto goggle )

Czas prezentacji : Godzina 15-17 EST

wyślij email do: dachswiata2018@gmail.com: dachswiata2018@gmail.com

z prośbą o zaproszenie do spotkania.

“Mam olbrzymią satysfakcję, że zdołaliśmy opłynąć Antarktydę” – powiedział kapitan Mariusz Koper, który dowodził ośmioosobową załogą Katharsis II. Do Hobart jacht dotarł 5 kwietnia po 102 dniach i 23 godzinach od opuszczenia Kapsztadu w RPA 23 grudnia.

Kapitan Koper nie krył dumy z osiągnięcia celu oraz sposobu w jaki udało się go zrealizować. Podkreślił, że opłynięcie Antarktydy było jego marzeniem od dziecka.

– Swój cel zrealizowaliśmy w 100 procentach. Próbowaliśmy nie tylko wyznaczyć nową trasę, ale dodatkowo zmierzyć się z najlepszym czasem opłynięcia Antarktydy liczoną od portu do portu. Do pobicia rekordu, mimo doskonałego regatowego tempa na Oceanie Południowym, zabrakło kilka godzin. Od dziecka marzyłem o podróżach w nieodkryte, wcielając się w postacie bohaterów powieści Juliusza Verne’a. Nie wyobrażam sobie życia bez marzeń, wyzwań, stawiania sobie ambitnych celów – powiedział.

Polska ośmioosobowa załoga jachtu Katharsis II dopłynęła do portu Hobart w Australii po 102 dniach i 23 godzinach oraz pokonaniu 15 853 mil morskich (29 360 km) od opuszczenia Kapsztadu w Republice Południowej Afryki.

– Dokonaliśmy pionierskiego opłynięcia Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej. Zajęło to nam 72 dni 5 godzin 33 minuty i 43 sekundy. Długość trasy wyniosła 10 180 mil morskich i była nawet ciaśniejsza od zakładanej, bo w całości została wykonana na południe od 62. stopnia. Tak blisko kontynentu i tak szybko nie opłynął Antarktydy jeszcze żaden żeglarz w historii – stwierdził.

źródło: https://www.polsatsport.pl

Author: GRUPA VE3XPL

Polish Amateur Radio Group in Toronto

You may also like...

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x